Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”

Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”
Датчики визначення глибини обробітку ґрунту: досвід використання агрохолдингом “Кернел”. Опубліковано на aggek.net

Які є види датчиків визначення глибини обробітку ґрунту? Які їх сильні та слабкі сторони?

Десь чотири року тому вперше почув про оборотний плуг. Дивно якось вийшло. Розмовляв з інженером про те, якщо контролювати глибину оранки то механізатори не будуть заміляти плуга. Відповідно підвищиться якість обробітку ґрунту й пропаде бажання красти (зливати) пальне. Трактор же менше як 22 л/га не бере при глибині занурення плуга на 25 см.

Давайте поставимо датчик кута нахилу для контролю роботи плуга? — кажу я.
— Навіщо? — відповів інженер.
— Будемо бачити, де та на скільки заглиблюються плугом.
— Наші плуги не нахиляються, вони опускаються, — засміявся інженер.

Види датчиків визначення глибини обробітку ґрунту, їх слабкі та сильні сторони

У залежності від методу визначення глибини розрізняють датчик кута нахилу (інклінометр MI) чи ультразвуковий датчик відстані (UDS). Від того змінює агрегат кут нахилу чи опускається надається перевага тому чи іншому датчику. Це теорія. А як же на практиці?

Річ у тім, що на результат вимірювання ультразвукового датчика може впливати стерня. Ледь не забув, цей датчик завжди встановлюється перед ножами! Якщо датчик встановлений відразу за колесом трактора, де стерня притиснута, дані нормальні. А якщо ні — особливо висока стерня після соняшника чи кукурудзи спотворює результат замірів. Водночас, стерня наприклад після пшениці майже прозора для ультразвука.

Звісно ж відфільтрувати ці значення в програмному забезпеченні можливо. Але це вже будуть не фактичні дані, а розрахункові. Тому найчастіше віддають перевагу саме датчику кута нахилу, особливо на глибокорозрихлювачах.

Принцип роботи датчика кута нахилу легко зрозуміти з самої назви. Отже, вимірюється кут між двома модулями з яких він складається. Один з них закріплюється на поверхні трактора, відносно якої необхідно вимірювати кут відхилення, а інший на рухомій частині агрегата. При зануренні “лап” в ґрунт змінюється й кут нахилу між модулями.

Чесно кажучи, мені до вподоби ультразвуковий датчик. Він має значно більше можливостей. Між іншим, його можна використовувати ще й для визначення заповнення бункера комбайна, чи перевантажувача. А ось на обприскувачах, на жаль, жоден з датчиків так і не запрацював. Виявляється, водяна пара теж є перешкодою для ультразвуку. Як на зло, ще й сама штанга вміє тільки опускатися.

Ідентифікація причіпного обладнання

Крім визначення глибини, обидва датчики мають таку корисну функцію, як ідентифікація причіпного обладнання. Фактично, це такий собі пасивний “маячок”, який встановлений на агрегаті. Але майте на увазі, якщо механізатор не з’єднає датчик з GPS-трекером, який встановлений у тракторі, то звісно ж ніякі дані не будуть передаватися в програмне забезпечення, наприклад в TrackControl-AGRO.

Графік аналізу результату датчика визначення глибини обробітку ґрунту
Графік аналізу результату датчика визначення глибини обробітку ґрунту

Результат обробітку відображається в програмі у вигляді треку, який розфарбований у різних кольорах в залежності від глибини. Інформацію в такому вигляді зручніше аналізувати агроному при перевірці виконаної роботи на полі.

Досвід використання датчиків агрохолдингом “Кернел”

”Кернел” — найбільший у світі виробник та експортер соняшникової олії, ключовий постачальник сільськогосподарської продукції з регіону Чорноморського басейну на світові ринки. На частку компанії припадає близько 15% світового експорту соняшникової олії. Свою продукцію агрохолдинг постачає до понад 80 країн. Крім того, компанія є лідером з продажу бутильованої соняшникової олії в Україні (торгові марки “СТОЖАР”, “Щедрий Дар”, “Чумак”).

“Кернел” — одна з перших компаній, що зацікавилися технологією, і сьогодні вже ефективно використовує датчики глибини. Виробником даних датчиків є українська компанія RCS (РКС). Які є тонкощі їх використання та що це принесло холдингу, розповідає керівник служби моделювання та моніторингу Євгеній Сапіженко.

— Євгеній, в контексті датчиків глибини, можете пояснити, що таке раціоналізація?

— При раціональному використанні ресурсів акцент робиться на якості виконання технологічних операцій і дотримання технології в цілому. Що важливіше: зменшення врожайності до 1 т/га кукурудзи (180 $/га) чи крадіжка 20 літрів пального?

Мова не йде про те, що ми не контролюємо використання пального, мова йде про те, що ми запобігаємо крадіжкам з огляду на дотримання технології виробництва, бо втрати можуть бути значно більшими. Водночас необхідно коректно визначити й норми витрат пального.

— Наскільки зазвичай порушують глибину обробітку ґрунту?

— Бувають різні причини таких порушень. Від простого бажання виконати добову норму виробітку і до свідомої економії пального, нехтуючи якістю, з метою подальшого присвоєння різниці, чи її частини. Навіть при виміленні глибокорозпушувача на 5 см витрата пального падає на 5 л/га. Це доводять хронометражі і норми, затверджені на основі результату.

— А як агрономи раніше перевіряли глибину оранки?

— Раніше і наразі агрономи перевіряють щупом. Відмінність роботи після нововведення в тому, що тепер агроном перевіряє тільки там, де диспетчер бачить відхилення. Фактично, там де датчик глибини показує несанкціоноване вимілення більше норми. Раніше ж перевірки проводились вибірково і шанси, що агроном перевірив робочу глибину всередині великого поля, а не тільки на краях, як ви розумієте, не високі.

— Якщо порівнювати похибку датчика глибини та щупа, що на вашу думку точніше?

— Якщо правильно виконати калібрування датчика глибини, похибка становить 1-2 см. Водночас, агроном міряє щупом з розбіжністю до 5 см, в залежності від того, на яку лапу попаде щуп. Також у кожного агронома своя методика вимірів, що теж впливає на результати.

—  Якщо ми говоримо про обладнання агрегатів датчиками глибини, на які типи причіпного обладнання встановлюєте?

— Ми використовуємо датчики кута нахилу, які встановили на всі Case IH Ecolo Tiger. Тому що в першу чергу необхідно було закрити питання контролю глибини на найбільш витратних видах робіт. Поки що вони працюють тільки на кластері “Дружба нова”, але це майже 190 тис. га. І ми плануємо масштабувати на решту агрегатів та кластерів, щоб закрити основний обробіток повністю.

— Які бувають нюанси по роботі з датчиками глибини?

— З досвіду скажу, що дуже велике значення має вибір місця монтажу, особливо для датчиків з інклінометром. Воно повинно забезпечувати захищеність від механічного пошкодження в процесі роботи та найвищу якість вимірювання. Ну і звісно, надійність і вандалозахищеність кабелів, кріплень та роз’ємів, на цьому не можна економити.

— Не було саботажу з боку механізаторів?

— Як такого саботажу не було. Люди цінують свою роботу. Хоча на початку не все так було, як хотілося. Датчики відривалися. Скоріш за все, причиною були помилки при монтажі. Якщо поставити питання глибини обробітку на контроль диспетчерського центру і реагувати на будь-які відхилення, то можна позбутись більшості проблем.

Заміляють задля того, щоб скоріше виконати обробіток ґрунту або зекономити (злити) пальне.

А для додаткового контролю витрати пального, які б датчики ви порадили б?

— Так, звісно, як же без цього. Визначаємо норми витрат пального (л/га) для кожної технологічної операції. Але всього не можна врахувати. Наприклад, проводимо контрольні заміри в суху погоду, а в умовах підвищеної вологості ситуація зовсім інша. Тому, є досвід використання витратомірів (“проточні” лічильники пального). Таке обладнання потребує вчасного і висококваліфікованого обслуговування, тому, як мінімум, його можна використовувати для перевірки і коригування норм витрати для різних операцій.

— Датчики, як і техніка інколи ламаються. Як ви розв’язали питання з їх ремонтами?

— На кожному кластері є сервісна служба (інженер), яка їх обслуговує та має підмінний фонд. Як заміна, так і повторне калібрування — не складні в розумінні процеси, тому ми це робимо самостійно в процесі роботи. Так ми розв’язуємо питання майже безперервної роботи.

— Що б ви порадили фермерським господарствам щодо використання датчиків глибини?

Датчики глибини виправдовують себе, якщо за ними слідкують. Тобто, є моніторинг з боку диспетчерської, буде і результат. Інакше, буде інакше…

Микола ПИЛИПЕНКО, моб. 095-438-29-33 (Viber)

Які датчики визначення глибини обробітку ґрунту, на вашу думку, доцільніше використовувати та чому?

Датчик кута нахилу (інклінометр MI) чи ультразвуковий датчик відстані (UDS)? Залишайте відповідь у коментарях далі, або на t.me/mykolapylypenko

Comments

Евген says:

А не проще платить нормальную зарплату .не будуть красоты!

Микола says:

Комусь вистачає зарплати, а інші завжди будуть у пошуку пригод)

Leave a Reply