Розрахунок маси пального

розрахунок маси пального
Розрахунок маси пального. Матеріал опубліковано в 08/2019 номері журналу «Пропозиція».

До вас приїхала автоцистерна з дизельним пальним вагою в 25 т (~30м3). У грошовому вираженні — це май же 800 тис. грн. Перевіряємо чи довіряємо? Далі у статті про основні помилки які найчастіше зустрічаються при розрахунку маси пального.

У сільському господарстві дизельне паливо є основним джерелом енергії, яке займає левову частину в статті затрат на виробництво одиниці продукції. Різні компанії пропонують численні програми та девайси для його контролю та раціонального використання сільськогосподарською і автомобільною технікою. Проте всі розрахунки з контролю та обліку пального цими девайсами зводяться нанівець, якщо ще на етапі поставки цього енергоносія до заправної станції господарства відбулося його розкрадання.

Розрахунок маси пального – 7 помилок

Помилка №1 — перевірка «планки» відбувається не на рівній поверхні

Перша помилка розрахунку маси пального. Перевірка «планки» відбувається не на рівній поверхні.
Перша помилка розрахунку маси пального. Перевірка «планки» відбувається не на рівній поверхні.

Навіть якщо здається, що поверхня рівна — все одно це не так. Поверхня може бути рівною, якщо її спеціально вирівняли та періодично перевіряють за допомогою рівня (спеціальної мірної лінійки з капсулами рівня). Отже, єдиним рівним місцем, зазвичай, залишаються ваги. Тому після зважування на вагах (БРУТТО) необхідно там же перевірити рівень пального: чи доходить він до «планки» в усіх паливних резервуарах. Тобто звертайте увагу на те, чи дістає пальне до цієї контрольної мітки.

Помилка №2 — не вирівнюється рівень пального відповідно до рівня «планки»

Друга помилка розрахунку маси пального. Не вирівнюється рівень пального відповідно до рівня «планки».
Розрахунок маси пального – друга помилка. Не вирівнюється рівень пального відповідно до рівня «планки».

У разі, якщо пальне залито нижче (або вище) «планки», його за допомогою спеціальних мірників (місткістю 10 л) переливають (або виливають) із/до сусіднього резервуара задля того, щоб визначити точний об’єм пального. Фактично він буде становити об’єм резервуара, вказаний у свідоцтві про повірку, з урахуванням перелитого об’єму. Ще одне, на що також слід звернути увагу, так це на те, чи проводили калібрування резервуарів із трубами? У разі якщо резервуари калібрували з трубами, то необхідно переконатися, що вони заповненні пальним. Інакше — це той об’єм, якого ви можете недорахуватися через його недозавантаження.

Помилка №3 — пробовідбірник (ПП-5) без пробки: «проби» беруться зверху

Третя помилка розрахунку маси пального. Пробовідбірник (ПП-5) без пробки: «проби» беруться зверху.
Третя помилка розрахунку маси пального. Пробовідбірник (ПП-5) без пробки: «проби» беруться зверху.

Зверху, зазвичай, температура пального трохи вища, ніж у середині резервуара, а його якість трохи гірша. Тому рекомендують відбирати проби на відстані 1/3 від дна резервуара. Слід враховувати, що висота резервуара автоцистерни — десь 3 м, а довжина пробовідбірника — близько 1 м. Тому проби можна починати відбирати (відкривати кришку пробовідбірника) на рівні, коли він у вертикальному положенні торкається дна резервуара. Але — без поспіху! Чому? Щоб не припуститися наступної помилки. Про неї дізнаєтеся далі.

Помилка №4 — не вирівнюється температура пробовідбірника

Четверта помилка розрахунку маси пального. Не вирівнюється температура пробовідбірника.
Четверта помилка розрахунку маси пального. Не вирівнюється температура пробовідбірника.

Після того, як пробовідбірник дістане дна резервуара, потрібно утримувати його там протягом близько трьох хвилин. Цього часу вистачить, щоб температура пробовідбірника зрівнялася із температурою пального. Зазвичай, комірники для вирівнювання температури спочатку опускають пробовідбірник із відкритою кришкою (пробкою) декілька разів у пальне.

Помилка №5 — під час занурення в стакан змочується стерно ареометра

П'ята помилка розрахунку маси пального. Під час занурення в стакан змочується стерно ареометра.
П’ята помилка розрахунку маси пального. Під час занурення в стакан змочується стерно ареометра.

Ареометр (АНТ-1) потрібно опускати в скляний стакан (або металевий пробовідбірник) не стрімко, а обережно, плавно. Інакше за неправильного положення ареометра, якщо пальне буде вище відмітки його заміру, то маса вимірювального приладу вплине на результат заміру. Також перед кожним заміром краще протирати ареометр сухою чистою ганчіркою. Після виміру густини (кг/м3) прилад потрібно на 1 хв занурити в стакан, щоб він повністю був такої самої температури, що й пальне. Значення температури слід зчитувати з урахуванням похибки в 0,5°С.

Помилка №6 — не враховується поправка на меніск (при використанні ареометра, градуйованого по нижньому краю меніска)

Шоста помилка. Не враховується поправка на меніск.
Шоста помилка. Не враховується поправка на меніск.

До отриманого значення густини потрібно додати поправку на меніск, а це 0,7 кг/м3 — для дизельного палива або 0,8 кг/м3 — для бензину. Наприклад, якщо густина заміру становить 840 кг/м3, то фактична густина буде 840,7 кг/м3. Зазвичай — це найпоширеніша помилка, яка призводить до зменшення реального об’єму майже на 20 л.

Помилка №7 — не беруться проби пального з усіх резервуарів

Сьома помилка розрахунку маси пального. Не беруться проби пального з усіх резервуарів.
Сьома помилка розрахунку маси пального. Не беруться проби пального з усіх резервуарів.

No comments.

І ЩО РОБИТИ ДАЛІ?

Останній крок перевірки - це заливання пального на склад та визначення НЕТТО.
Останній крок перевірки – це заливання пального на склад та визначення НЕТТО.

У разі якщо всі виміри виконанні правильно та дорогою під час транспортування пального нічого «не загубилось», допустиме відхилення розрахунку має становити 0,5% від об’єму, зазначеного в ТТН (товарно-транспортній накладній). Це значення хоча трохи й завищене, тому що об’ємно-масовий статичний метод вимірювання маси становить похибку 0,8% (п.4.2.2.2 Інструкції Наказу Мінпалива 20.05.2008 №281/171/578/155), але саме його вписують у договори поставки пального, беручи за основу похибку вагового (прямого) методу вимірювання, яка якраз і становить 0,5% (п.4.2.4.1).

Також паливо потрібно ще перевірити на на явність у ньому підтоварної води та привести його густину до густини, яка була за температури, при якій його відвантажували.

І, нарешті, останній крок перевірки — це зливання пального на склад та визначення НЕТТО. Цей крок слід виконувати тільки після того, як ви переконалися, що розрахункова маса пального перебуває в межах похибки, підтоварної води у ньому взагалі немає та якість пального задовільна. Крім того, всі відібрані проби потрібно перелити в спеціальні пляшки місткістю 1 л, які пломбують та зберігають до наступної поставки пального, але не менше ніж упродовж 10 днів. Ця процедура має бути чітко прописана в договорі на поставку пального. Крім того, всі виміри пального (об’єм, густина, температура, НЕТТО та розрахункова маса) мають бути відразу записані в зареєстрований на підприємстві Журнал складського обліку.

Микола ПИЛИПЕНКО, моб. 095-438-29-33 (Viber)

журнал 08/2019 Пропозиція

Замовляйте послугу Діагностика Руху Пального

Чи можна приймати пальне, якщо є невідповідність фактично виміряній густині (наведеній у ТТН)?

Дозволяється після погодження з вантажовідправником, але за умови відсутності підтоварної води в автоцистерні

В яких одиницях здійснюється облік руху пального на АЗС бухгалтерською службою?

В одиницях об’єму (у літрах)

В яких одиницях здійснюється облік руху пального на АЗС матеріально відповідальними особами?

В одиницях об’єму та маси (у літрах та кілограмах)

Comments

Іван says:

Помилка одна. Потрібно переходити від маси на літри приведені до 15°C. І все буде добре 🙂

Микола says:

подібно до акцизних складів: « … у літрах, приведених до температури 15°С»?

Leave a Reply